Wypłyń na ocean możliwości z webtutor.com.pl

Co to jest schładzarka szokowa

Kacper Kaczmarczyk 2018-12-14 0 komentarzy
Wpis

W tym kontekście bardzo ciekawie prezentuje się schładzarka szokowa marki HENDI. Umożliwia bardzo szybkie mrożenie gotowych potraw, półproduktów i żywności, umożliwiając zachowanie walorów smakowych i aromatu, które w innym wypadku są niemożliwe do zatrzymania. Jest to ten rodzaj urządzenia, łączącego w sobie najnowsze udogodnienia technologiczne z ponadczasowym designem opartym na wysokiej klasy materiałach.

Możliwości techniczne proponowanej schładzarki muszą robić wrażenie. Proces schładzania od 70°C do 3°C to jedyne 90 min, a zamrażania od 70°C do - 18°C to 240 min. Wielokrotnie krótszy czas niż w przypadku konwencjonalnych sprzętów, uniemożliwia rozwój bakterii odpowiedzialnych za psucie się poszczególnych składników, ponadto pozwala w naturalny sposób zakonserwować większość witamin i minerałów.

Firma HENDI wyposażyła swój sprzęt w elektroniczny panel kontroli danych i sterowania, który w połączeniu z sondą, dostarcza dokładnych danych na temat temperatury i stopnia zmrożenia poszczególnych dań, pozwalając usprawnić proces gotowania i precyzyjniej zaplanować jego poszczególne etapy. Całość wykonana została z wysokiej klasy stali nierdzewnej, która odznacza się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz pozwala na zachowanie odpowiednio wysokiego stopnia higieny.

Schładzarka tego typu to inwestycja, która zwraca się bardzo szybko, szczególnie gdy pracuje w dużej kuchni. Dzięki swoim możliwościom pozwala na lepsze zarządzanie produktami, czasem oraz poprawia wydajność całej restauracji.

Skomentuj wpis